Kiosk Çeşitleri

Kiosk Çeşitleri

Kiosklar hedef kitleye uygun kamu alanlarına yerleştirilebilen elektronik işlem ortamlarıdır. Kiosklar çeşitli amaçlar için kullanılmaktadırlar. Kullanım amaçları doğrultusunda farklı özellikler taşırlar.

 

Kiosklar hedef kitleye uygun kamu alanlarına yerleştirilebilen elektronik işlem ortamlarıdır. Kiosklar çeşitli amaçlar için kullanılmaktadırlar. Kullanım amaçları doğrultusunda farklı özellikler taşırlar.

Aşağıda işlevlerine ve kullanım amaçlarına göre iki farklı biçimde sıralanmışlardır. Kiosklar ayrıca kendi içlerinde ayaklı kiosk, duvara monte kiosk, dış mekan kiosku gibi üretiliş cinslerine ve biçimlerine görede yeniden alt grublara ayrılabilir.

Self Servis Kiosk

Kullanıcının kart okutma, para verme, kiosktan direkt bir ürün alma, kiosk yazıcısından belge ve fiş alma gibi işlemleri yaparak, kendi kendisine bir takım servisleri sonuçlandırabildiği kiosklara "Self Servis Kiosk"lar denilmektedir. Bu tür kioskların üstünde gerekli olan işlemleri yapabilmek için ek donanım ve cihazlar bulunur. Bazı durumlarda kioskun üzerinde ek donanım ve cihaz olmaksızın, sadece yazılım uygulamalarıyla ve kablosuz bağlantı sayesinde, ortam içindeki düşer cihazlarla irtibat kurması sağlanarak "Self Servis" kiosk işlevi görmesi mümkün olabilir.

Info Kiosk

Üzerinde ek bir donanım ve cihaz barındırmayan, sadece kioskun ekranına gelen menülerin kullanılarak, gereken işlemlerin yapılabildiği kiosklara "Info Kiosk" denmektedir. Info Kiosk'lar daha çok bilgi erişim noktası ve tanıtım amacıyla kullanılmakla beraber aynı zamanda ekrandaki menüleri kullanarak başvuru, işlem takibi, internet erişimi gibi servislerin verilmesinde de kullanılabilirler.

Satış ve Servis Amaçlı Kiosklar

Satış ve servis odaklı uygulamalardır. Bilet, jeton, telefon kartı, MP3 müzik gibi direkt kiosk üstünden ürün dağıtımı şeklinde satış gerçekleştirilebileceği gibi, özellikle perakendecilik alanında kioskun içinde bulunduğu mekandaki düşer ürün dağıtım noktalarında gerçekleşen satışı desteklemek veya tamamlayıcı self servis uygulamalar içinde kullanılabilir. Örneğin bir magaza veya markette kartınızda biriken puanınız karşılığı size alışveriş çeki vererek magaza veya market içerisinde para yerine kullanmanızı sağlayabilirler. Veya Foto Kiosk uygulamalarında olduğu gibi dijital fotoğraf baskı siparişlerinizi alabilirler.

Kamu kuruluşlarının veya özel şirketlere ait harç, taksit, fatura ödemeleri gibi periyodik ödemelerin yapılmasında kiosklardan faydalanılmaktadır. Kartla ödeme kabul eden kiosklar olduğu gibi ATM benzeri nakit ödeme alan kiosklarda bulunmaktadır.

Kiosklar direkt satış amacı tanımayan servisler içinde kullanılabilir. Kamu kuruluşlarında, hastanelerde, üniversitelerde, kütüphanelerde, bankalarda bazı işlemler için başvuru ve işlemlerin takibi kiosklar üstünden yapılabilir.

Bilgi Verme ve Tanıtım Amaçlı Kiosklar

Bilgilendirme verilebileceği tanıtım odaklı uygulamalardır. Bilgi erişim noktası olarak kullanılan kiosklarla kurumlara ve hizmetlerine ait bilgiler verilebildiği gibi, müze, sergi, seminer ve eğitim kurumlarında eğitici içerikler de sunulabilir. Aracı kullanmadan farklı dillerde, doğru ve kesin bilgi verilebildiğinden, etkin bir yoldur.