Kioskların Özellikleri

Kioskların Özellikleri

Kioskların özelliklerini monitör, kabin, bilgisayar sistemleri ve ek donanımlar şeklinde grublayabileceğimiz temel bileşenler oluşturur. Bu bileşenlerin kiosklara özgü bazı özellikleri bulunur.

Aşağıda kioskların temel bileşenlerinin özellikleri, fonksiyonlarına göre sıralanmışlardır:

Monitör:

Monitör bir kioskta işlevsel olarak birinci sıradaki donanımdır. LCD ekran ve dokunmatik teknolojilerin kullanıldığı kiosk monitörleri, kullanılan dokunmatik teknolojiere göre farklılık gösterir;

 Resistive: Camın önüne, dokunulan noktayı basınç farkı ile algılayan film yerleştirilerek geliştirilmiş bir teknolojidir. Düşük maliyetlidir, kötü kullanıma karşı, kullanım direnci düşüktür.

 Capacitive: Dokunmatik camın üzerinde, dokunulan noktadaki elektrik akımındaki değişikliği algılayan teknolojiyle çalışır. Resistive’e göre daha iyi ve dayanıklı olmasına rağmen maliyeti daha yüksektir. Statik yüklenmelerden etkilenebilir, dokunma sırasında eldiven gibi yalıtımlı malzemelerin araya girmesi durumunda çalışmaz.

 Surface Wave: Cam yüzeyinde dokunmayı algılayacak hiçbir materyal bulunmaz, kenarlarda oluşan akustik ses dalgalarıyla çalşır. Statik yüklenme ve kötü kullanımdan etkilenmez, eldivenle çalışması mümkündür. Maliyeti en yüksek dokunmatik teknolojidir.

 Infrared: Infrared teknolojisinde direkt cam üzerinde aktif bir alan veya film bulunmaz. Cam sadece LCD ekranın önünde koruma amaçlı yer alır. X ve Y eksenlerindeki kızılötesi ışın demetlerinin karşı kenardaki algılayıcıları ile aralarına dokunma neticesinde bir engel çıktışında, dokunulan noktanın koordinatının hesaplanması tekniği ile çalışır. Bu teknolojinin en önemli özellikleri; yeniden kalibrasyon gereğinin duyulmaması, sudan etkilenmemesi, koruma camına çizilme , çatlama gibi bir zarar gelse bile çalışabilmesidir. Ayrıca eldivenle, kalemle dokunularak çalışabilir. Cam yüzeyindeki kirlenmeden etkilenmez. Servis ihtiyacının en az olduğu dokunmatik teknolojisidir.

Kabin:

Kiosk kabini projelerinize ve kullanım amacınıza göre standart bir kiosk modelinin tasarımına sahip olabileceği gibi kurumunuza özel dizaynda yaptırabilirsiniz. Özel dizayn çok maliyetlidir. Standart dizaynlı kiosk modellerinin kabinleri üzerinde özelleştirme yapmak en makul seçenektir. Fakat bunun için seçtiğiniz Kiosk modelinin kabini özelleştirmeye uygun olmalıdır. Kiosklar kamuya açık alanlarda bulunacağından, kabinlerinin sağlam ve dayanıklı olması gerekmektedir. Ayrıca kolayca bakım ve servis yapılabilecek özellikte olmalıdır.

Bilgisayar Sistemleri:

Kiosklar, içlerine monte edilmiş bilgisayar sistemleri ve bunların üzerinde çalışan yazılımlar aracılığıyla fonksiyonlarını yerine getirirler. Kioskların bilgisayar sistemleri devamlı çalışmayı destekleyecek, çevre şartlarına dayanıklı endüstriyel amaçlı üretilmiş elektronik komponentlerden oluşması gerekmektedir. Ayrıca kioskunuzun ihtiyaçlarınıza cevap verebilmesi için bilgisayar sistemleriniz üzerinde çalışacak yazılımlara da ihtiyacınız olacaktır.

Ek Donanımlar:

 Kiosk Yazıcısı: Kiosk kullanım amacınıza göre bazı durumlarda fiş, kupon, bilet gibi basılı çıktılar almanız gerekebilir. Kiosklarda bu iş için özel üretilmiş termal kiosk yazıcı bulunmaktadır. Yazıcının kağıdı kolayca değiştirilebilmesi, yazma işlemi bitince kağıdı kesebilme özelliğinin olması gerekir.

 Kiosk Kart Okuyucu: Müşteri kartı, üyelik kartı, kredi kartı gibi kartlı işlemler için kioskların üzerinde kart okuyucuya ihtiyacınız olacaktır. Bu tür kullanımlarda kioskun bilgisayar sistemleriyle entegre çalışan kart okuyucular üzerinde bulunur.

 Kiosk Barkod Okuyucu: Özellikle market ve magaza kioskları gibi perakendecilik alanındaki uygulamalarda, müşterilerinizin magazadan alacakları ürünleri kiosk üstündeki barkod okuyucudan okutarak bazı işlemleri yapmaları gerekebilir. Bu tür uygulamalar için kiosklara entegre, çok yönlü okuma yapabilen (Omni Directional), barkod okuyucular kullanılmaktadır.

 Nakit Para Otomatlar? ve Kredi Kartı Ödeme Sistemleri: Kiosklar üstünden ATM lerde olduğu gibi nakit para veya kredi kartı ile ödeme işlemleri yapmak için kullnılan mekanizmalardır. Projeye göre para üstü veren versiyonlarıda bulunabilir